2. Термінологічна робота: заповніть порожні клітинки, вписавши назви грибів-паразитів (кросворд.

(Відповіді: 1- сажкові, 2 - іржасті, 3 - чага, 4 - трутовики, ріжки.)

Кросворд

V. Домашнє завдання

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про неїстівні шапкові гриби.


Додаток 8

План-конспект уроку

Лишайники - симбіотичні організми. Роль та значення лишайників і грибів у природі й житті людини

Мета: вивчити особливості будови лишайників; визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі; далі розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати, робити висновки; виховувати в учнів екологічну культуру.

Обладнання: таблиця „Лишайники”, гербарні екземпляри накипних, листуватих і кущистих лишайників.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

На цьому етапі уроку можна запропонувати термінологічну роботу (для окремих учнів):

1. Заповніть схему „Царство гриби” (робота з карткою):

2. Визначте систематичне положення:

а) білого гриба: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ...;

б) хлібних дріжджів: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ... .

2. Мотивація навчальної діяльності

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

2. Учитель пропонує розглянути колекцію лишайників і дати відповіді на запитання: Що це за організми? Що вам про них відомо? Де вони вам траплялися?

(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна „ліхенологія”. Ліхенологія (від грец. leikhen - лишайник і logos - наука) - наука про лишайники.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Відділ Лишайники (25 тисяч видів).

Лишайники — дуже своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття грибів із ціанобактеріями та зеленими водоростями. Тобто це організми, які утворені симбіозом гриба і водорості.

(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна «симбіоз».) Симбіоз (від грец. symbiosis - спільне життя) - взаємокорисне для різних форм організмів співжиття.

2. Особливості будови, живлення, розмноження лишайників.

• Будова. (Учитель пояснює етимологію та семантику слова «талом».)

Талом (від грец. tabs - паросток), слань - вегетативне тіло лишайників, не диференційоване на органи.

(Учитель пояснює будову лишайника, демонструючи настінну таблицю.)

• Живлення. (Учні заповнюють міні-таблицю за допомогою вчителя.)

Гіфи гриба
Клітини водорості

• Розмноження. (Учитель ознайомлює учнів з основними способами розмноження лишайників: вегетативне — частинами слані; нестатеве — спорами.)

3. Різноманітність лишайників. (Учні працюють з роздатковим гербарієм, малюнками та текстом підручника за завданнями.) Завдання

• Розгляньте гербарій лишайників.

• Виберіть кущисті лишайники; поясніть, чому вони так називаються.

• Розгляньте накипні лишайники і встановіть, чим вони відрізняються від листуватих.

• Розгляньте листуваті лишайники; поясніть, чому вони дістали таку назву.

Дані потрібно занести до таблиці „Різноманітність лишайників”.

4. Поширення. Учитель разом з учнями визначає місця поширення лишайників: каміння, скло, залізо, ліси, тундра, скелі, стовбури дерев, грунт.

5. Значення лишайників у природі та житті людини.

а) Учитель розповідає про лишайники як індикатори чистоти повітря, повідомляє про їх бактерицидні властивості.

Учитель пояснює етимологію і семантику терміна „бактерицидність” (від бактерія і лат. sedere - вбивати) - вбивати бактерії.

б) Робота учнів з текстом підручника і складання у зошитах таблиці „Значення лишайників”.

У природі У житті людини

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу 1. Учитель пропонує учням роботу з термінами «Розв'яжи кросворд». (Виконуючи завдання, учні можуть користуватися підручником.)

а) Наука про лишайники. (Ліхенологія.)

Відділ царства Гриби. (Лишайники.)

Їстівний лишайник. (Леканора.)


б) 1. Спеціальна клітина для нестатевого розмноження. (Спора.)

2. Їстівний лишайник. (Леканора.)

3. Група лишайників. (Накипні.)

4. Симбіотичні організми. (Лишайники.)

5. Накипний лишайник. (Пельтігера.)

2. Біологічний диктант. Закінчіть речення:

1. Лишайники поділяються на такі групи: .... (Кущисті, листу-ваті, накипні.)

2. На каменях оселяються лишайники, схожі на брунатно-сірий накип, це ... . (Накипні лишайники.)

3. Ксанторія належать до .... (Листуватих лишайників.)

4. Ягіль належить до .... (Кущистих лишайників.)

5. Тіло лишайників — слань складається з двох організмів: .... (Грибів і водоростей.)

6. Лишайники вбирають воду .... (Усією поверхнею тіла.)

7. Співжиття двох організмів називається .... (Симбіозом.)

VI. Домашнє завдання.

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про лишайники (на бажання).


Додаток 9

План-конспект уроку:

Загальна характеристика царства Дроб'янки.

Будова і різноманітність бактерій

Мета: дати загальну характеристику царства Дроб'янки, ознайомити учнів з особливостями будови і морфологічними формами бактерій.

Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”

Базові поняття і терміни: дроб'янки, бактерії, ціанобактерії, оболонка, прокаріоти, коки, бацили, вібріони, спірили, спірохети.

Концепція уроку: сформулювати визначення дроб'янок. Розглянути особливості будови і життєдіяльності бактерій. Звернути увагу на відмінність бактерій від інших груп живих організмів. Розповісти про значення бактерій у природі і житті людини.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів.

1. Які царства живих організмів ви знаєте?

2. Як побудована клітина рослин?

3. Опишіть будову клітини одноклітинних водоростей.

4. Яке значення в клітинах рослин має ядро?

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Групу прокаріот (дроб'янок) звичайно виділяють у ранг царства або надцарства. Вони відрізняються від інших клітинних організмів більш примітивною будовою клітин, зокрема відсутністю сформованого ядра. У клітинах прокаріот є рибосоми, джгутики і плазматичні мембрани. Генетичний матеріал їх представлений бактеріальною хромосомою — кільцевою молекулою ДНК. Зовні клітини прокаріот покриті міцною клітинною стінкою, що містить речовину муреїн. Часто зовні клітини прокаріот оточені капсулою або слизуватими шарами.

Царство Дроб'янки часто поділяють на два відділи - бактерії і ціанобактерії..

При вивченні бактерій, повідомивши учням про два способи їх харчування (у зв'язку з чим бактерії поділяються на групи паразитів і сапрофітів), учитель може висунути проблему: „Як харчуються бактерії-сапрофіти?”, яку діти повинні вирішити в процесі роботи з терміном сапрофіт. Учні проводять його аналіз, відзначають, що термін складається зі слів „сапро” „”фітон”. Учитель повідомляє їх переклад із грецької мови: сапро - гнилий, який розклався, фітон - рослина. З'єднавши зміст цих слів, учні правильно пояснюють понятійне значення терміна і тим самим вирішують поставлену проблемну задачу.

За особливостями зовнішньої будови виділяють декілька типів

Морфологічні типи бактерій

Назва типу Опис
Коки Клітини кулястої форми. Можуть утворювати колонії, що мають вигляд пари клітин (диплококи), ланцюжка клітин (стрептококи), кубічного пакета клітин (сарцини) або гроноподібної маси (стафілококи)
Палички Клітина має витягнуту циліндричну форму. Паличкоподібні бактерії, здатні утворювати внутрішньоклітинні спори, часто називають бацилами
Вібріони Рухливі бактерії з полярно розташованими джгутиками, що мають вид коми
Спірили Клітини мають форму спірально звитих паличок. Пересуваються за допомогою полярно розташованих джгутиків
Спірохети Клітини мають гвинтоподібну форму. Зовні клітина оточена оболонкою (чохлом). Між клітинною стінкою і чохлом розташовані фібрили (за будовою і складом подібні з джгутиками), що забезпечують пересування клітини. Спірохети можуть згинатися і пересуваються змієподібно або поштовхами

 

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу

Запитання до учнів. 1. Що таке дроб'янки? 2. На які відділи поділяється царство Дроб'янки? 3. Які особливості будови клітин бактерій? 4. Як живляться бактерії? 5. Яке значення мають бактерії в природі? 6. Яке значення мають бактерії в житті людини?

IV. Домашнє завдання. § підручника


Додаток 10

План-конспект-уроку:

Будова і різноманітність ціанобактерій. Значення дроб'янок у природі і житті людини

Мета: розповісти про будову і різноманітність ціанобактерій, розглянути їхню роль у природі і житті людини.

Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”

Базові поняття і терміни: гетеротрофи, сапротрофи, паразити, автотрофи, ціанобактерії, цисти, анабена, осциляторія, спіруліна, носток, бактеріальні захворювання, профілактичні щеплення, ботулізм, «цвітіння води».

Концепція уроку: розглянути особливості будови і життєдіяльності ціанобактерій. Звернути увагу на відмінність ціанобактерій від бактерій. Розповісти про значення ціанобактерій у природі і житті людини.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Запитання до учнів.

І.Що таке дроб'янки?

2. На які відділи поділяється царство Дроб'янки?

3. Які особливості будови клітин бактерій?

4. Як живляться бактерії?

Повідомлення учнів.

1. Хвороботворні бактерії.

2. Різноманітність і значення ціанобактерій.

II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Розповідь учителя.

Ціанобактерії — це фотосинтезуючі прокаріоти. Вони представлені одноклітинними, колоніальними і багатоклітинними формами. У багатоклітинних форм тіло особини складається з декількох або багатьох клітин, між якими існує плазматичний зв'язок. Забарвлення клітин або колоній часто має характерний синьо-зелений колір, але, у залежності від комбінацій пігментів, зустрічаються майже зелений, жовтувато-зелений та інші типи забарвлення.

Клітинна оболонка багатошарова з внутрішнім муреїновим шаром. До складу оболонки входять пектини, вуглеводи, амінокислоти, жирні кислоти, ліпополісахариди.

У циклах розвитку відсутні рухливі стадії. Розмноження вегетативне або нестатеве. Статевий процес не виявлений.

Живуть ціанобактерії частіше в прісних водах, але зустрічаються й у морях, на поверхні ґрунту, на скелях. Можуть жити як при низьких температурах на снігу і льоду, так і при високих температурах (до 80 °С) у гарячих джерелах. Характерними представниками є хроокок, осцилярія і носток. У ряді випадків ціанобактерії можуть викликати «цвітіння води».

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу

Запитання до учнів.

1. Які особливості будови клітин ціанобактерій?

2. Як живляться ціанобактерії?

3. Яке значення мають ціанобактерії у природі?

4. Яке значення мають ціанобактерії у житті людини?

IV. Домашнє завдання: Складіть список ціанобактерій, що живуть у вашій місцевості.


Информация о работе «Термінологічна робота на уроках зоології»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 76861
Количество таблиц: 11
Количество изображений: 6

Похожие работы

Скачать
140869
2
9

... . Від цього залежатиме, яким чином у подальшому слід будувати процес навчання в початкових класах загальноосвітньої школи. Розділ 2. Формування у молодших школярів навичок виконання зображень птахів і тварин   2.1 Методика виконання зображень птахів і тварин у початкових класах Тваринний світ дуже цікавий і різноманітний за формою і кольором. У початкових класах ці форми малюють найчастіше ...

Скачать
109280
3
3

... і контрольного. Отримані результати констатуючого експерименту підтвердили гіпотезу, що використання запропонованої системи завдань на основі експериментальної методики формування навичок образотворчої діяльності з використанням дидактичних та розвиваючих ігор на уроках образотворчого мистецтва у початковій школі позитивно вплинули на формування умінь і навичок образотворчої діяльності в учнів ...

Скачать
78961
1
1

... Учням та їх батькам слід систематично нагадувати про недоцільність перебування неповнолітніх на вулицях після 20 — 21 години. 2.2 Досвід вчителів трудового навчання щодо організації і проведення основних форм позаурочної роботи Прийшовши на роботу в школу, учитель трудового навчання зіштовхується не тільки з проблемами ефективної організації навчального процесу, але і постановки позаурочної ...

Скачать
45568
0
2

... нове, досі їм невідоме, таке, що не зустрічалося в їхній практиці. Навчальна новизна поставленого завдання є важливим і суттєвим стимулом діяльності. Без глибокого інтересу до об'єкта неможлива творча діяльність індивіда. Саме інтерес виступає важливим мотиваційним стимулом навчально-трудової діяльності учнів, особливо під час виконання ними практичних завдань. Важливо дібрати такі завдання, які ...

0 комментариев


Наверх