1. Параграфи 3, 4.

2. Провести дослід:

ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДУ

Щоб дістати культуру сінної палички, покладіть з водою трохи сіна, шийку колби закрийте ватою й кип`ятіть вміст для знищення інших бактерій, які можуть бути в колбі. Сінна паличка від кип`ятіння не загине.

Настій сіна відфільтруйте і на кілька днів поставте в приміщення з температурою 20 –25 градусів. Сінна паличка розмножуватиметься і незабаром поверхня води покриється плівкою з бактерій.


УРОК 59

ТЕМА: ЗНАЧЕННЯ У ПРИРОДІ І ЖИТТІ ЛЮДИНИ ПРЕДСТАВНИКІВ ЦАРСТВА.

МЕТА: ВИЗНАЧИТИ ЗНАЧЕННЯ БАКТЕРІЙ ТА ЦІАНОБАКТЕРІЙ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: гниття, перетворення, санітари, ґрунтові бактерії, бульбові бактерії, кругообіг речовин у природі, “цвітіння води”.

ОБЛАДНАННЯ: таблиці “Різноманітність Царства Дроб`янки”, “Відділ Бактерії”, “Відділ Ціанобактерії”.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ.

Дидактична гра “Плюс – мінус” – учням роздаються картки де вони мають відповісти за мінімально короткий час, для своєї відповіді вони використовують лише два знаки “+” і “-“.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Дидактична гра “Кущик” – вчитель розповідає навчальний матеріал про значення бактерій та ціанобактерій у природі та житті людини, учні мають скласти “кущик” під назвою “Значення бактерій”.

МАТЕРІАЛ ДЛЯ РОЗПОВІДІ УЧИТЕЛЯ

Бактерії бродіння використовують у харчовій промисловості. Під дією молочнокислих бактерій молоко перетворюється в кисляк, а вершки - у сметану. Квашення овочів, силосування кормів – теж бродіння. Без відповідних бактерій (наприклад, кишкової палички) кишечник не може нормально функціонувати. Гниття, корисне в природі, вкрай небажане в побуті (наприклад, псування м`ясних продуктів). Не завжди корисне і бродіння (наприклад, скисання молока). Багато бактерій-паразитів викликають важкі захворювання тварин і людини: чуму, тиф, туберкульоз, перитоніт, менінгіт, ботулізм тощо. Інші бактерії служать причиною хвороб рослин. Від них гине приблизно 1/8 частина світового врожаю.

Ціанобактерії збагачують ґрунт органікою й азотом, є кормом для зоопланктону і риб, можуть використовуватися для одержання амінокислот, вітаміну В12 тощо. Носток, спіруліна можуть застосовуватися в їжу. У період масового розмноження у водоймах (“цвітіння води”) відбувається процес їхнього гниття, вода буває неприємного запаху і стає непридатною для пиття, може бути масова загибель (замор) риби.

ІУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

 Дидактична гра “Твір” – учні мають скласти твір на тему “Правила особистої гігієни і гігієни в колективі”.

У. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Параграф 5.

Підготуватися до тематичної атестації.


УРОК 60

ТЕМА: ТЕМАТИЧНА АТЕСТАЦІЯ.

МЕТА: ВИЗНАЧЕННЯ РІВЕНЬ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ УЧНЯМИ.

ОБЛАДНАННЯ: дидактичні картки з різнорівневими завданнями.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

ІІ. ПРОВЕДЕННЯ ТЕМАТИЧНОЇ АТЕСТАЦІЇ

Дидактична гра “Визначеність” – учням даються картки з завданнями різного рівня знань (І, ІІ, ІІІ, ІУ) – учні самостійно мають оцінити свій рівень знань і вибрати завдання в відповідності із своїми можливостями.

І. Рівень

Вкажіть правильну відповідь (“так” чи “ні”):

1.         бактерії можуть стати причиною хвороби людини.

2.         бактерії можна побачити неозброєним оком.

3.         хвороботворних бактерій під час дезінфекції знищуються.

4.         бактерій не буває в продуктах харчування.

5.         за допомогою бактерій виготовляють деякі продукти харчування.

6.         бактеріальна клітина ззовні вкрита клітинною стінкою.

За кожну правильну відповідь 0,5 бала.

ІІ. Рівень

Допишіть речення:

1.         бактерії на планеті поширені _______________.

2.         найпоширеніша форма бактеріальної клітини – це ____________.

3.         гниття плодів – результат масового розвитку в них ________ бактерій.

4.         ззовні клітина бактерії виробляє за сприятливих умов ___________.

5.         речовини, здатні протидіяти хвороботворним бактеріям, називають __________.

6.         у травній системі людини живе мікроскопічна кишкова паличка, яка належить до царства ___________.

7.         мурен – це речовина, яка входить до складу ____________ бактеріальних клітин.

8.         бактерії розмножуються способом: ____________.

9.         які бактерії корисні для людини?

10.      бактерії, які живляться органічними рештками, належать до групи ________.

11.      до яких наслідків призводить потрапляння в організм людини хвороботворних бактерій?

12.      для своєї життєдіяльності потребують сонячного світла бактерії __.

За кожну правильну відповідь 0,5 бала.

ІУ. Рівень.

Дайте відповіді на запитання або обґрунтуйте відповідь.

1.         які переваги має бактеріальна спора над живою бактерією?

2.         запропонуйте способи знищення шкідливих бактерій у харчових продуктах.

3.         порівняйте життєдіяльність ціанобактерій з іншими групами бактерій.

4.         запропонуйте дослід, який зміг би довести існування бактерій у повітрі.

За кожну правильну відповідь 3 бали.

ІІІ. Рівень.

Вибери вірну відповідь:

1.         за своїми розмірами відповідно до клітин інших організмів бактеріальні клітини:

а) такі самі; б) значно менші; в) трохи більші; г) набагато більші ніж клітини інших організмів.

2.         масове розмноження бактерій на харчових продуктах:

а) спричинює їхнє гниття; б) сприяє їхньому консервуванню; в) полегшує людині засвоєння такої їжі; г) спричинює їхнє висихання.

3.         за несприятливих умов бактерії перетворюються на:

а) бактеріальні спори; б) цисти; в) пилкові зерна; г) насінини.

4.         зелене забарвлення мають бактерії, які:

а) спричинюють туберкульоз; б) живляться органічними рештками; в) здатні до фотосинтезу; г) живуть у кишечнику людини.

5.         слизову капсулу бактерії утворюють:

а) за сприятливих умов існування; б) в разі несприятливих умов; в) за нестачі кисню; г) з метою захисту від висихання.

6.         бактерії живуть:

а) у клітинах різних живих організмів; б) тільки на харчових продуктах; в) у будь-яких природних умовах; г) скрізь, де немає прямих сонячних променів.

7.         людина добре засвоює рослинну їжу завдяки тому, що:

а) випиває багато води; б) додає в їжу сіль; в) у її кишечнику мешкають бактерії, що цьому сприяють; г) вживає її у вареному вигляді.

8.         під час пастеризації молока його:

а) нагрівають до температури 30 – 40 0С; б) тримають у холодильнику; в) кип`ятять; г) нагрівають до температури не вище 80 0С.

9.         кулясту форму мають клітини бактерій, які належать до групи:

а) бацил; б) вібріонів; в) стафілококів; г) коків.

За кожну правильну відповідь 1 бал.


ЖИВІ ОРГАНІЗМИ І ДОВКІЛЛЯ

УРОК 61 – 62

ТЕМА: СЕРЕДОВИЩЕ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ , ЙОГО ЧИННИКИ. ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ РОСЛИН.

МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ УЧНІВ З ОСНОВНИМ СЕРЕДОВИЩЕМ ЖИТТЯ ОРГАНІЗМІВ, ЧИННИКАМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. ВИЗНАЧИТИ ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ РОСЛИН

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ: абіотичні фактори, світло, температура, вода, повітря, мінеральні речовини, біотичні фактори, антропічний фактор, багаторічні, однорічні та дворічні рослини.

ОБЛАДНАННЯ: зразки рослин, вирощених на світлі й у темряві, таблиці “Тіньовитривалі рослини лісу”, “Рослини лісу”, “Рослини мішаного лісу”; фотокартки: “Латаття біле”, “Кактус”, “Молодило звичайне”, “Купальниця європейська”, “Ряст”.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.

Дидактична гра “Учимось писати конспектик” – учитель подає матеріал у вигляді схематичного конспекту який відтворює постійно на дошці, учні мають навчитися записувати схематичний конспект швидко та якісно, так щоб могли його пояснити в кінці уроку.

Розповідь учителя:


Информация о работе «Формування пізнавального інтересу учнів на уроках біології в 6 класі»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 44622
Количество таблиц: 3
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
40671
0
1

... і виготовити прилад — барометр, флюгер, сонячний годинник тощо. 4.         Пізнавальний інтерес та засоби його формування. Перш ніж перейти до ґрунтовного розгляду інтерактивних навчальних технологій та інтерактивного уроку, що стимулюють учнів до пізнавального інтересу, спробуємо з'ясувати загальну суть інтерактивного навчання і порівняємо його із загальновідомими, традиційними підходами до ...

Скачать
78069
8
5

... пізнавальну активність учнів у процесі засвоєння знань. Розділ ІІ. Проведення психолого-педагогічного експерименту щодо впливу стилю педагогічного спілкування на пізнавальну активність старшокласників (контингент учнів – 10 клас) та деякі його висновки   2.1 Загально-методичні аспекти проведення психолого-педагогічного дослідження педагогічне спілкування вчитель учень біологія Найдоцільнішим ...

Скачать
96046
9
0

... використовує можливості навчальних занять для творчості, розвитку індивідуальності учнів, їхньої самостійності, ініціативи. Щоб з’ясувати стан формування в молодших школярів пізнавального інтересу засобами усної народної творчості на уроках курсу "Я і Україна" у шкільній практиці проводився констатуючий експеримент. Він передбачав вивчення досвіду вчителів щодо використання на уроках курсу „Я і ...

Скачать
54126
0
0

... якістю і для вчителя, і для учнів, пізнавальний інтерес з особливою ясністю оголяє об’єктивні цінності знань, умінь і в цілому процесу навчання і освіти. 1.3. Дидактичні умови формування пізнавальних інтересів учнів на уроках вивчення біології Аналіз літератури по вищеназваній проблемі показав певний дефіцит досліджень, пов'язаних з розвитком пізнавального інтересу молодших школярів. Біля ...

0 комментариев


Наверх