Вивчення теми "Складні випадки правопису слів з ненаголошеними голосними"

10336
знаков
1
таблица
0
изображений
ПЛАН ЗАНЯТТЯ № 7
Тема заняття:

Складні випадки правопису слів з ненаголошеними голосними.

Мета заняття:
Дидактична Навчити грамотно використовувати орфограми на практиці; правильно поєднувати звучання та написання
Виховна - Виховувати творчу грамотну особистість
Розвиваюча - Розвивати творчі здібності, грамотне використання правил правопису
Вид заняття: Практичне заняття
Форма проведення заняття: Виконання вправ
Методичне забезпечення: картки, опорні конспекти
Література:
Обов’язкова:

Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.

Пазяк О.М., Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.

Додаткова:

Збірник диктантів.-Д.,1999.

Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.

Орфографічний словник української мови. - К., 1999.

Технічні засоби навчання комп’ютер

ХІД ЗАНЯТТЯ

ненаголошений голосний фонетична транскрипція

1. Організаційний момент

1.1 Привітання студентів. Перекличка.

1.2 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.

2. Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття

3. Мотивація навчання (пригадуємо вивчене на попередньому занятті, з’ясовуємо необхідність вивченої теми)

4. Актуалізація опорних знань – виконання вправ

Прочитайте. Поясніть, від чого залежить вимова голосних звуків [е], [и], [о]. Як вимовляємо голосні [е], [и] в ненаголошених складах? Чи впливає наголос на вимову звука [о]?

Окриленість, зоріти, весело, джмелик, кропива, глибоко, чепурний, широкоплечий, яснесенький, розумний, голубиця, зозулька, Кожушний.

Проведіть мовний експеримент. Прочитайте слова в уповільненому темпі, потім у пришвидшеному. Чи змінився ступінь наближення [е] до [и] та [и] до [е] в ненаголошених складах? На які правописні правила впливає це мовне явище?

♦ Передайте фонетичною транскрипцією виділені слова.

В українській літературній мові вимова голосних звуків пов'язана з їхньою наголошеною або ненаголошеною позицією.

Наголошені голосні вимовляють чітко. Лише початковий голосний [і] в небагатьох словах наближається у вимові до [и]: [іинод'і], [іинколи].

На ступінь наближення [е] до [и] та [и] до [е] в ненаголошеній позиції впливає наступний наголошений склад, а також темп мовлення — обидві умови посилюють ступінь наближення.

У корені українських слів перед складом із наголошеним [у] ненаголошений звук [о] вимовляємо як [оу]: [гоулубка], [зоузул'я].

Перепишіть, передаючи фонетичною транскрипцією, слова з ненаголошеними голосними [е], [и], [о].

Погойдує вітер [в'ітеир] калину (П. Перебийніс).

1. Летять гуси через Лету, хтось гукає перевозу. Віє вітер з очерету, клонить вічні верболози (Ю. Ряст). 2. Журавель край поля стереже криницю, не здійметься вгору, не махне крилом; колосом додолу хилиться пшениця, слухає розмову вітру з джерелом (Б.Раєвський). 3. Оперились пташенята, в ірій полетіли, на калині, на гілочці, гніздечко лишили (Б. Грінчак). 4. Голуб твій повернеться сьогодні через грози і вітри холодні (І. Калянник). 5. Летять, пливуть і сурмлять ув імлі шовкові, жовті й сизопері птиці із континентів чорної землі у рідні гнізда, на свої криниці (А. Малишко).

Що вам відомо про правопис слів із ненаголошеними голосними? Позначте в словах орфограму «Літери е, и, що позначають ненаголошені голосні в коренях слів».

Що уособлює в античній міфології річка Лета? Пригадайте фразеологізм, що вміщує це слово. Поясніть його значення.

Що вам відомо про правопис слів із ненаголошеними голосними? Позначте в словах орфограму «Літери е, и, що позначають ненаголошені голосні в коренях слів».


Информация о работе «Вивчення теми "Складні випадки правопису слів з ненаголошеними голосними"»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 10336
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
12638
1
0

... . 5. Коментар відповідей та робіт студентів 6. Викладення та вивчення нового матеріалу (зміст позначених питань подається у вправах, які студенти мають виконувати) Правопис. Складні випадки правопису м'якого знака, апострофа. М’який знак пишемо: 1. Після зубних звуків - д, т, з, с, ц, л, н, дз - якщо вони звучать м’яко: суть, тінь. 2. Після м’яких приголосних перед О: льон, трьох. 3. У суфі ...

Скачать
139453
8
2

... від одного. Без їх розрізнення неможливий і самий процес формування довільної логічної пам'яті у школярів. У сучасний період проблема розвитку процесів запам’ятовування у молодших школярів одержав своє обґрунтування у працях видатних українських вчених та педагогів, проте його переважно розглядають як наскрізний, що пронизує інші дидактичні принципи. Відповідно до логіки навчального процесу (мета ...

Скачать
208241
22
1

... і і розвитку пізнавальної активності молодших школярів на уроках рідної мови.   Розділ ІІ. Методичне забезпечення вивчення прикметника як засобу формування пізнавальної активності молодших школярів   2.1 Методика вивчення теми «Прикметник» як вияв пізнавальної активності молодших школярів Одним з основних положень програми з української мови є всебічний розвиток усного й писемного мовлення ...

Скачать
146491
1
1

... ідним і порівняння звукового та буквеного складу слів, орфоепічної та орфографічної форм [74, 16]. Воно зумовлене потребою враховувати взаємовплив між вимовними та правописними діями учнів, особливостями формування орфоепічних навичок у молодших школярів, що полягає в необхідності удосконалювати та коригувати вимовні навички дітей, набуті в дошкільні роки, приводити їх у відповідність з вимовними ...

0 комментариев


Наверх